מתן טיפול ועזרה ראשונה במקומות עבודה

הבוקר במשרד עורכי הדין התחיל כמו עוד בוקר רגיל. פגישת בוקר של אנשי המשרד, הכנות לדיונים בבתי המשפט, אין ספור טפסים וניירות לקריאה וחתימה, טלפונים מלקוחות ואל לקוחות, כוס קפה ממכונת האספרסו המתקדמת במטבחון בין לבין… אף אחד לא חלם שהיום הזה עומד להיות אחר, יום שכל מי שהיה בו במשרד יזכור.

אורי, השותף הבכיר במשרד, התחיל גם הוא את הבוקר כמו כל בוקר אבל משהו אחד היה שונה. כאבים עמומים בחזה ליוו אותו כבר מריצת הבוקר, ריצה שבשלב מסוים הוא הפסיק כי הוא הרגיש שנגמר לו האויר. "זו בטח צרבת מהאוכל השומני שאכלתי אתמול בערב" חשב אורי, והמשיך את היום תוך התעלמות מהכאב ההולך וגובר. 

בשלב מסוים הוא החליט להיכנס למטבחון שבמשרד, לשבת ולשתות כוס מים קרים שהוא קיווה שתעביר את הכאבים.

הדבר הבא שבאי המשרד זוכרים הוא את הצעקות של מיכל המזכירה שנכנסה למטבחון להכין לעצמה קפה "תזמינו מהר אמבולנס ותביאו לי את מכשיר ההחייאה שבארון" "נו מהר, מהר!" כמובן שרגע אחרי המשרד כולו כבר היה סוער וגועש. אדם השותף התקשר מיד למד"א ודיווח שאורי שוכב מחוסר הכרה, ומיכל יחד עם יוגב המתמחה החלו לבצע החייאה באורי תוך שהם משלבים את מכשיר הדפיברילטור ונותנים באמצעותו שוקים חשמליים. 

שעה לאחר מכן בחדר בבית החולים, ניגש רופא חדר המיון אל אשתו של אורי. "שיהיה לך ברור" אמר לה, "השילוב של מכשיר ההחייאה – הדפיברילטור, יחד עם שני העובדים שעברו השתלמות החייאה רק חודש קודם לכן במשרד ביוזמתו של אורי, הם אלו שהצילו את חייו. הוא יהיה בסדר בגלל שהוא קיבל את הטיפול היעיל ביותר מיד לאחר שהתמוטט"

מכשיר דפיברילטור – חובה בכל מקום עבודה!

החוק אומנם מחייב להציב את מכשיר הדפיברילטור במקומות הומי אדם בהם יש מעל ל-500 אנשים, אבל יותר ויותר מנהלים ואחראיים על מתחמים שונים מבינים את החשיבות של מכשיר ההחייאה גם אם מספר העוברים במקום קטן הרבה יותר.

מכשיר הדפיברילטור הוא מכשיר חצי אוטומטי, מכשיר שנותן הוראות קוליות למי שמשתמש בו והוא לא דורש יידע מוקדם. יש בו כפתור הפעלה, הוראות איפה למקם את המדבקות על חזהו של המטופל, וכל מה שצריך זה ללחוץ על כפתור האנליזה ולאחר מכן על הכפתור שנותן שוק חשמלי אם המכשיר ממליץ (הכול עם ההוראות הקוליות כאמור)

בשביל לעשות שימוש במכשיר לא צריך להיות רופא, לא פראמדיק ואפילו לא חובש. כל מה שצריך זה הבנה בסיסית של הוראות מה שיש לכולם, וזהו, אפשר להציל איתו חיים. 

אם נחזור קצת אחורה, נסביר קצת מה המכשיר עושה. המכשיר מזהה הפרעת קצב קטלנית בשם – VF, פרפור חדרים, הפרעת קצב שמרבית האנשים שלוקים בדום לב מקבלים. פרפור חדרים זה אומר שקוצבים שונים בתוך הלב פועלים במקביל במקום הקוצב היחיד שאמור לפעול, כך שפעולת הלב אינה אפקטיבית וצריך לתת שוק חשמלי על מנת "לאפס" את המערכת, לעשות לה מעין ריסטארט כדי שהלב יחזור לפעול. 

הסיכויים לחזור לחיים לאחר דום לב נמוכים לצערינו, אבל כשיש מכשיר מיל חיים – דפיברילטור, הם עולים בצורה דרמטית. אין ספק שכל מקום עבודה שירכוש מכשיר כזה יעשה טוב לעובדים ולמי שנמצא במקום ביום יום, כמו גם ללקוחות שירגישו רגועים יותר.

השילוב המנצח – יידע בעזרה ראשונה + מכשיר דפיברילטור

אם אתם בתור מנהלים או אחראיים על מתחם כלשהוא רוצים לקחת את זה עוד צעד אחד קדימה ולהבטיח מענה רפואי מהיר במקרה הצורך עד שהאמבולנס יגיע, כדאי שתדאגו להכשרת עזרה ראשונה של העובדים במקביל לרכישת מכשיר דפיברילטור. הכשרת עזרה ראשונה לעובדים או לפחות לחלק מהם תהפוך את מקום העבודה שאתם אחראיים עליו לבטוח יותר. השתלמות כזו תאפשר למי שעבר אותה לתת טיפול למגוון מקרים החל בחתך קטן באצבע, דרך פציעה חמורה יותר ואף במקרה של דום לב כפי שציינו. 

מכשיר הדפיברילטור אומנם מיועד לכל אדם והוא פשוט מאוד לתפעול, אך עדיין, אין כמו הכשרה מקצועית שתאפשר לתת את הטיפול המיטבי למי שיצטרך אותו על ידי העובדים שעברו את אותה ההכשרה.

ולמה זה חובה בכל מקום עבודה שיהיה מי שייתן מענה מקצועי? יש לכך כמה סיבות. ראשית, לא פעם זמן ההגעה של אמבולנס לאחר שמזמינם אותו הוא ארוך יחסית. זה יכול להיות דקות ארוכות ויכול להיות אף יותר מזה, תלוי במיקום מקום העבודה ובזמינות האמבולנסים. כדאי שיהיה מי שיודע לתת מענה רפואי בזמן הזה, כי הוא יכול להיות יקר מאוד.

סיבה נוספת היא איכות הטיפול. עם כל הכבוד לאנשים שראו בטלוויזיה איך מבצעים החייאה, אין כמו מטפלים שעברו הכשרה על מנת להעלות משמעותית את סיכויי ההישרדות של המטופל. כך לדוגמא במקרה של דום לב, יידע רפואי מקצועי של איך לבצע את העיסויים וההנשמות ועוד לפני כן, איך לזהות מצבי חירום, יכולים להיות קריטיים.

מדריכים מנוסים כמו אלו של חברת "שאג" יכשירו את העובדים שלכם או את צוות ההנהלה על מנת שהם יוכלו לתת מענה בעת הצורך

אל תוותרו על הכשרה של אנשי עזרה ראשונה במקום העבודה שלכם ועל תוותרו על ציוד איכותי. השילוב בין שני אלו יכול להציל חיים. גם את שלכם.

מעוניינים שנציג החברה יחזור אליכם?

לקביעת פגישת יעוץ ואו הצעת מחיר פנה עוד היום, לחטיבת ההדרכה.