חשיבות מכשירי החייאה בבתי ספר

ראיונות בתקשורת של אנשים שהצילו חיים של אחרים הם ראיונות די שגרתיים. התקשורת אוהבת אותם כי הם מביאים רייטינג, הצופים אוהבים אותם כי הם מפעילים אצלם רגשות והסיפור בכללותו הוא סיפור מדהים – בן אדם שבדרך כלל לא קשור לזה שהוא הציל נותן לו חיים של ממש והופך את גורלו רק בגלל שהוא ידע לעשות את מה שצריך לעשות ברגע האמת.

אבל לא מזמן באחת מתוכניות הבוקר, סופר סיפור יוצא דופן, ראיון לא שגרתי עם תלמיד ומורה, כשהתלמיד הוא זה שהציל את חייו של המורה. מה היתה ההתרחשות? המורה הגיע לבית הספר כמו בכל יום אחר, התחיל את השיעור כשלפתע הוא החל לחוש בכאבים בחזה. הכאבים הלכו והתגברו ובתוך שניות מצאו אותו התלמידים שוכב על הרצפה ללא דופק וללא נשימה.

אחד התלמידים, נער כבן שש עשרה שהחל להתנדב במד"א כמה חודשים קודם לכן לאחר שעבר את ההסמכה הדרושה, החל לבצע עיסויי לב למורה ולהנשים אותו. הוא זכר שיש בחדר המנהל מכשיר החייאה או בשפה המקצועית – דפיברילטור, וביקש שיביאו אותו מיידית מה שאכן קרה, וכך, עם עיסויים והנשמות יחד עם מתן שוקים מהמכשיר האוטומטי והפשוט כל כך להפעלה, ניצלו חייו של המורה.

קצת על הדפיברילטור…

אז מהו אותו מכשיר החייאה (דפיברילטור), ומה הוא עושה? הדפיברילטור הוא מכשיר שיודע לזהות במהירות הפרעת קצב קטלנית שקרויה VF – פרפור של חדרי הלב, להמליץ על מתן שוק חשמלי ולאחר שהוא ניתן, לעשות מעין "ריסטרט" ללב על מנת שהלב יוכל לחדש את פעילותו. הסטטיסטיקה מדברת על סיכויי הצלחה גבוהים הרבה יותר בהחייאה עם דפיברילטור מאשר בלעדיו, ומאות האנשים שניצלים מידי שנה בישראל בזכות המכשיר הם ההוכחה הטובה ביותר לנחיצות שלו.

לא צריך הכשרה מוקדמת!

אתם בטח חושבים לעצמכם: "מזל שהיה שם תלמיד שמתנדב במד"א שידע להפעיל את המכשיר ולהיעזר בו…" אז מה שמיוחד במכשירי ההחייאה הללו הוא שהם מכשירים חצי אוטומטיים, מה אומר שהם נותנים הוראות למשתמש מה לעשות, איפה לחבר את המדבקות ועל מה ללחוץ, כך שבתוך שניות זה שהתמוטט יקבל את השוק החשמלי לו הוא זקוק כל כך…

לא, לא צריך להיות חובש ובטח לא פראמדיק או רופא בשביל להפעיל את מכשירי ההחייאה הללו. כל אדם גם מי שאין לו שום הכשרה רפואית יוכל להשתמש בו, כי זה הרעיון שלו – האפשרות שכל אדם מן המניין יוכל להציל חיים בעזרתו.

כל בית ספר חייב מכשיר החייאה.

בשנת 2008 נחקק חוק בכנסת, חוק שמחייב כל מי שאחראי על מקום הומה אדם בו יש 500 אנשים ומעלה להציב מכשיר החייאה. זה אומר תחנות מרכזיות, נמלי תעופה, נמלי ים, בתי כלא, בתי אבות ומקומות נוספים בהם יש כמות כזו של אנשים, ומי לא נכלל? בתי הספר. ולמה? קודם כל כי המחשבה היתה שבבתי הספר יש ילדים וילדים לא סובלים מדום לב, וכמובן יש את עניין העלות מה שיכול להכביד על מערכת החינוך.

אבל זאת היתה טעות גדולה מכל הבחינות. קודם כל כי היום כבר יודעים שלצערנו כ-8,000 אנשים בשנה מתים בישראל מדום לב ובתוכם יש גם ילדים. בנוסף, עלותו של מכשיר דפיברילטור היא של כמה אלפי שקלים בודדים, מה שזניח כמובן בהשוואה לחיים שלימים.

בבתי ספר בעולם וגם בישראל, מתרחשים לצערינו בכל שנה מקרים מעין אלו. ילדים שלוקים בדום לב אם במהלך פעילות גופנית ואם במהלך פעילות שגרתית, ומה שיכול להציל את חייהם הוא מכשיר דפיברילטור. תשאלו את ההורים שחייהם התהפכו כשילדיהם נפטרו בבית הספר כתוצאה מדום לב…

בבתי ספר יש גם אנשים מבוגרים

אז ראינו שלצערנו יש לא מעט מקרים בהם ילדים לוקים בדום לב בבית הספר. אבל מה עם המבוגרים? כן, בסביבתם של הילדים הללו יש מורים בגילאים שונים, יש מנהל או מנהלת, יש עובדי תחזוקה ועוד אין ספור אנשים שעוברים בבית הספר במהלך יום שגרתי. מה איתם? מה אם אחד מהם ילקה בדום לב ויצטרך טיפול מציל חיים מידי? אין ספק שמכשיר דפיברילטור בשטח בית הספר שיגיע בתוך שניות או דקות, יכול להיות ההבדל בין חיים ומוות.

אל תוותרו על המכשיר החשוב ביותר בבית הספר…

אם אתם מנהלים בית ספר או בכל תפקיד אחר משמעותי בו, אתם חייבים לדחוף להצבתו של מכשיר החייאה כזה בבית הספר. יש היום אומנם מספיק אמבולנסים במדינת ישראל כמו גם כונני מד"א ו"איחוד הצלה", אבל עם כל הכבוד להם, לא פעם לוקח להם לא מעט זמן להגיע והדקות הראשונות הן קריטיות. הסטטיסטיקות מדברות על עד 5 דקות ללא נזק מוחי אם מקבלים טיפול החייאתי איכותי שכולל מתן שוקים חשמליים עם מכשיר דפיברילטור, והמיקום שלו הוא קריטי. 

רכישה של מכשיר החייאה לבית הספר יחד עם הבהרה לאנשי הצוות כמו גם התלמידים איפה הוא ממוקם, יכולים להיות קריטיים לחייו של אחד התלמידים או מי מצוות בית הספר. אסור לוותר על מכשיר כל כך נחוץ, מכשיר שיכול להרגיע את הורי התלמידים מעצם קיומו ואת המורים הצעירים והמבוגרים כאחד על הימצאותו. אתם חייבים אחד כזה בבית הספר שלכם ועדיף כמה שיותר בהקדם!

מעוניינים שנציג החברה יחזור אליכם?

לקביעת פגישת יעוץ ואו הצעת מחיר פנה עוד היום, לחטיבת ההדרכה.