הצלת חיים דפיברילטור
קרדיט לתמונה: מגן דוד אדום mdais.org

כיצד חייו של נער בן 13 שלקה בדום לב במהלך משחק כדורגל ניצלו? 

זה התחיל כעוד יום שגרתי עבור אביב, ילד בן 13 שעד אותו היום היה נחשב לבריא לגמרי ועשה לא מעט ספורט כמו כל ילד בגילו. אביב סיים את יום הלימודים וקבע עם חבריו לשחק אחר הצהריים כדורגל במגרש, כמו שנהגו לעשות המון פעמים. אביב הגיע למגרש והמשחק החל ולאחר כחצי שעה של משחק אביב התמוטט מסיבה לא ברורה.

הוא שכב על רצפת המגרש והילדים סביבו החלו לצעוק ולחפש עזרה, ודני, בחור שהיה בדרך הביתה מהאוניברסיטה עבר בסמוך, שמע את הצעקות והגיע במהירות. מהר מאוד הוא הבין שאביב מחוסר הכרה ללא דופק וללא נשימה ותוך שניות הוא נזכר שבמתנ"ס שבמבנה הצמוד למגרש, יש דפיברילטור.

דני רץ למתנ"ס כמו שהוא מעולם לא רץ ובתוך כדקה היה בחזרה, חיבר את המכשיר, נתן שוקים חשמליים לילד בהתאם להוראות המכשיר, ביצע פעולות החייאה נוספות שלמד בעבר ובתוך דקות הגיעה ניידת טיפול נמרץ של מד"א ופינתה את אביב כשמצבו הרבה יותר טוב. בסופו של דבר אביב חזר לעצמו וחייו ניצלו, בזכות דני ובזכות חוק דפיברילטור שיצר מודעות לעניין וגם חייב לא מעט מקומות להציב את המכשיר הזה.

מהו הדפיברילטור?

הדפיברילטור הוא מכשיר שלמעשה נותן שוקים חשמליים, בעבר הדפיברילטורים היו מיועדים לשימושם של חובשים ופראמדיקים אך מאז שחברת ש.א.ג החלה למכור מכשירים תחרותיים כמו גם דגם אוטומטי לחלוטין, כל אחד יכול להציל חיים גם בלי ניסיון קודם. מי שעושה בדפיברילטור שימוש לא צריך להיות רופא, לא פראמדיק ואפילו לא חובש. זהו מכשיר אוטומטי שנותן הוראות תוך כדי ההפעלה, מכשיר שלא רק נותן הוראות קוליות אלא גם הנחיות ויזואליות במקביל כמו גם חיווי העיסויים בזמן אמת, וכל מה שצריך זה לעקוב אחר ההוראות ואפשר להציל חיי אדם רבים.

מה עושה המכשיר?

אחרי שהבנו מהו דפיברילטור חשוב להבין גם מה למעשה עושה המכשיר ולמה בכלל צריך אותו. הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לשכוח ממה שלמדנו פעם מסרטים ומסדרות טלוויזיה, השוק החשמלי לא מעיר את החולה! אבל מה הוא כן עושה?

בלי להיכנס להסברים מעמיקים, קצב הלב של בן אדם בריא נקבע על ידי קוצב ראשי טבעי שנמצא בלב (קוצב בשם sinus) והוא זה שמעביר את הפולס החשמלי מאותה נקודה לשאר חללי הלב במסלול קבוע. במצב בו בן אדם לוקה בדום לב, במקרים רבים במקום אותו קוצב שמפסיק לעבוד, משתוללים להם קוצבים רבים שכל אחד מהם נותן את הפולס שלו אבל אף אחד מהם למעשה לא אפקטיבי. זו היא הפרעת קצב קטלנית ששמה המקצועי הוא פרפור חדרים (VF)

בשביל לעצור את כל אותם קוצבים ולאפשר לקוצב הראשי  (sinus) לחזור לעבוד בצורה תקינה צריך קודם כל לשתק אותם. צריך לעצור את פעולתם וכמה שיותר מהר ואת זה עושים באמצעות שוק חשמלי. הפעולה היא מעין ריסטארט של הלב, כדי שהוא יוכל לחזור לעבוד בקצב תקין.

מה יכול לגרום לאותה הפרעת קצב קטלנית? יש המון סיבות – התקף לב, דום לב פתאומי, מכה חזקה בחזה וסיבות אחרות. בסופו של דבר צריך לטפל בחולה ולא פחות חשוב מעיסויי לב והנשמות, צריך לעשות שימוש בדפיברילטור.

הצבת דפיברילטור

הצבת דפיברילטור במקומות ציבוריים בהם יש תעבורה רבה של 500 אנשים ומעלה היא חובה. חוק דפיברילטור משנת 2008 מגדיר את אותם מקומות וקובע שבין השאר חובה להציב דפיברילטור בקניונים, משרדי ממשלה, תחנות מרכזיות, מקומות עבודה עם מעל ל-500 אנשים, אצטדיוני ספורט עם מעל ל-500 אנשים, מכוני כושר, אוניות שמיועדות ל-100 נוסעים ומעלה, תחנות רכבת, ושדות תעופה ונמלים. את החוק קידמה חברת ש.א.ג, החברה המובילה בישראל בתחום, שמוכרת מכשירים שמיועדים לכלל האוכלוסיה, מכשירים שמתאימים לעידן החדש ולא צריך בשבילם שום מושג רפואי וככל שעובר הזמן בו עולים עוד ועוד סיפורים כמו זה של אביב, סיפורי הצלה מדהימים בזכות המכשיר הזה, הצורך בו נהיה ברור יותר ויותר.

יש לכם עסק? מנהלים משהו? גרים בבניין קומות? אל תוותרו על דפיברילטור!

החוק אומנם מגדיר מתי חייבים להציב דפיברילטור אבל היום ברור לרבים שכדאי מאוד לרכוש אחד כזה גם אם התעבורה במקום היא לא כמו שמגדיר החוק. אם אתם בעלי עסק כלשהו, עסק בו עוברים אנשים כמו עובדים ולקוחות חשוב מאוד שתציבו דפיברילטור. כך גם אם אתם מנהלים מתנ"ס או כל מקום אחר בו יש תעבורה של אנשים וכך אפילו אם אתם דיירי בניין מגורים. זהו מכשיר לא יקר בטח ביחס למה שהוא יכול לעשות – הוא יכול להיות ההבדל בין חיים ובין מוות! אל תוותרו על דפיברילטור אצלכם בשביל השקט הנפשי שלכם ושל הסובבים אתכם.

חשוב לדעת לפני רכישת דפיברילטור

נושא ההחייאה הוא בליבנו, מאוד חשוב לנו שתעשו רכישה מקצועית ונכונה, אספנו עבורכם את עיקר השאלות על מנת שתבצעו רכישה חכמה.

 1. האם הסוללה מחוברת למכשיר כול התקופה,  ואין צורך לחבר את הסוללה למכשיר בשעת לחץ ולפני החייאה? דבר הגוזל זמן ויכול להיות מוקש לטעויות.
  בכל הדפיברילטורים של ש.א.ג שרותי רפואה הסוללה מחוברת למכשיר
 2. האם יש ללחוץ על כפתור מתן שוק חשמלי לצורך מתן השוק, או שהמכשיר יודע לזהות אוטומטית את הצורך במתן השוק, ונותן את השוק החשמלי באופן אוטומטי?
  בדפיברילטור דגם 360, שהוא אוטומט מלא, יש רק כפתור אחד, ואין צורך ללחוץ על שוק חשמלי, בדפיברילטור דגם 500, יש ללחוץ על כפתור נוסף לצורך מתן שוק, אבל יש בדפיברילטור זה יתרון משמעותי אחר של חיווי העיסוי בזמן אמת.
 3. במקרה ויש תקלה, האם אתם מגיעים למקום על מנת להחליף את המכשיר או לתקן את התקלה, או לחילופין האם אני כלקוח צריך לשלוח לכם את המכשיר למעבדה לתיקון,
  וממתין עד לתיקון התקלה וההחזרה שלכם? תוך כמה זמן המכשיר יתוקן?.
  לחברתנו אין שירותי מעבדה, במידה ויש תקלה אנחנו מחליפם את הדפיברילטור בחדש.
 4. ביטוח שימוש – האם במקרה והצלנו חיי אדם בעקבות השימוש במכשיר אשר רכשנו אצלכם, האם אתם תורמים לנו ואו לניצול מכשיר חדש ?
  יש תרומה לקהילה וגם ביטוח שימוש – תרומה של מכשיר חדש לכל גוף שהניצול יבקש או לקהילה במידה והצלנו חיי אדם!!!! מאוד חשוב , עד היום נתרמו כ- 70 דפיברילטורים.
 5. במידה והסוללה מחוברת למכשיר כל הזמן, מהו תוקף הסוללה? בש.א.ג שרותי רפואה  4 שנים, ואתם לא צריכים לזכור את התאריך, אנחנו מזכירים לכם כחודש לפני.
 6. כמה החלפות יש לי לבצע במכשיר, סוללות קטנות, אלקטרודות וסוללה מרכזית? כל איזו תקופה? – אצלנו – החלפה אחת בלבד, פעם אחת ב- ארבע שנים., והיא תופסת לארבע שנים נוספות, כלומר סה"כ לשמונה שנים הבאות החלפה אחת בלבד.
 7. במידה והסוללה מחוברת למכשיר, כנדרש על מנת לבצע החייאה, מהי עלות האחזקה של המכשיר לתקופה של 8 שנים?( סוללות- אלקטרודות וכו').בדפיברילטורים של ש.א.ג שרותי רפואה העלות היא  535 ₪ בתוספת מע"מ לשמונה שנים הבאות, פחות מחצי מחיר מהמתחרים בשוק
 8. מהו ה-  IPשל המכשיר, האם יש עמידות למכשיר בנפילה מגובה, אבק חול ומים ? 56IP
 9. מה משקל המכשיר? כל המכשירים של ש.א.ג שרותי רפואה שוקלים 1.1 ק"ג

למידע נוסף וקבלת פרטים נוספים להצעת מחיר לדפיברילטור, מוזמנים ליצור איתנו קשר עוד היום ולקבל את ההצעה המשתלמת ביותר.

 

מעוניינים שנציג החברה יחזור אליכם?

לקביעת פגישת יעוץ ואו הצעת מחיר פנה עוד היום, לחטיבת ההדרכה.